Flaga w Twoim oknie

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto obchodzone w Polsce od 2004 r., wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2004 r.

Obchodzone jest między świętami: 1 maja - Świętem Pracy a 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

W związku z Świętem Flagi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej, realizując swoje cele statutowe, włącza się w Ogólnopolską akcję KSM „Flaga w Twoim oknie”. Naszą akcję wspiera ks. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.

Poprzez tę akcję pragniemy umożliwić zakup flagi każdemu Polakowi. Niech 2 maja będzie okazją do zamanifestowania naszej wiary i patriotyzmu. Wywieśmy FLAGĘ w swoim oknie - symbol naszej jedności i miłości do Ojczyzny, troski o Naród i Państwo.

 

Flagi można zamawiać telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Koordynator akcji „Flaga w Twoim oknie"
Karol Przybysz
Prezes KSM Archidiecezji Gdańskiej
kom: +48 501 260 581
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WSPÓŁPRACALOGOWANIE